Żele energetyczne- jakie wybrać?

Żele energetyczne- jakie wybrać?

Żele energetyczne mają za zadanie dostarczyć nam szybko łatwo przyswajalnych węglowodanów  przed i podczas  wymagających treningów lub wyścigów.  Żele energetyczne zaliczane są do grupy A, czyli suplementów o udowodnionym działaniu naukowym.

Smak

Żel musi nam smakować. Należy przetestować żele z różnych firm i wybrać ten, który odpowiada nam smakowo. U mnie fajnie sprawdzają się żele o kwaśnym smaku. Podczas wyścigów zwłaszcza wielogodzinnych jesteśmy przesłodzeni od izotoników i słodkich przekąsek. Wtedy fajnie sprawdzają się żele o kwaśnym smaku.

Zawartość węglowodanów oraz opakowanie

Żel energetyczny powinien mieć formę półpłynną i  zawierać ok.25-30g węglowodanów w porcji. Stosunek glukozy lub jej polimerów do fruktowy powinien wynosi 2:1. Organizm jest wtedy w stanie przyswoić  większą ilość węglowodanów w czasie 1h niż gdyby była sama glukoza.

 

Żele energetyczne należy czymś popić. Najlepiej gdyby była to woda, lecz często w bidonie mamy tylko izotonik. Na rynku od jakiegoś czasu mamy żele izotoniczne, które nie wymagają popijania. Warto je przetestować u siebie; moi podopieczni bardzo je sobie chwalą. Należy pamiętać jednak o tym, że żele izotoniczne mają mniejszą gęstość energetyczna w porcji.

Przed wyścigiem lub pod koniec można przyjąć żel z zawartością kofeiny, która dodatkowo nas pobudzi.

 

Podsumowanie:

  • Przetestuj różne smaki i wybierz ten, który Tobie najbardziej odpowiada.
  • Pamiętaj, aby żel czymś popić. Najlepiej gdyby była to woda.
  • Nie spożywaj niesprawdzonych żeli podczas ważnych zawodów. Przetestuj je wcześniej na treningach.
  • Zwracaj uwagę na ilość węglowodanów w porcji oraz stosunek glukozy do fruktozy.