Dlaczego podczas wysiłku fizycznego ulegamy zmęczeniu?

Dlaczego podczas wysiłku fizycznego ulegamy zmęczeniu?

Dlaczego podczas zawodów lub wymagających treningów z każdą minutą jedzie nam się coraz ciężej w efekcie czego zwalniamy?

Zmęczenie może dopaść nas w różnych dziedzinach naszego życia, możemy doświadczyć go w pracy, szkole ale przede wszystkim podczas uprawiania sportu.

Za zmęczenie i tym samym pogorszenie naszych zdolności wysiłkowych odpowiada wiele różnych czynników.

Wyróżniamy 4 modele zmęczenia;

Model krążeniowy

Według tej koncepcji za zmęczenie odpowiada serce i układ krwionośny. Serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni i sprawnie usuwać produktów przemiany materii, przez co musimy zwolnić.

Model nerwowo- mięśniowy

Model ten odrzuca twierdzenie, że dostępność tlenu czy składników odżywczych i wydolność metaboliczna ma decydujący wpływ na produkcję ATP. Zamiast tego sugeruje, że dominującą przyczyną zmęczenia jest zmniejszona zdolność włókien mięśniowych do kurczenia się.

Model termoregulacyjny

Model zakłada, że podczas dużego wysiłku zwłaszcza podczas upału oraz wysokiej wilgotności powietrza zwiększony jest przepływ krwi przez skórę w celu pozbycia się nadmiaru ciepła. Przez to cześć krwi jest zaangażowana w pozbywaniu się ciepła a nie dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni. Organizm w wysokich temperaturach „hamuje” także nasz organizm przed zbyt wysokim wysiłkiem, aby nie doszło do przegrzania. W wysokich temperaturach obserwujemy także wyższe wartości tętna ze względu na zmniejszoną objętość osocza.

Model psychologiczno-motywacyjny

W tym modelu za zmęczenie i zwolnienie podczas wyścigu i treningu odpowiada nasz mózg w procesie samoregulacji. Nasz mózg nie chce dopuścić do zbyt intensywnego wysiłku aby nie doszło do urazów z powodu zbyt intensywnej eksploatacji organizmu. W ramach tego modelu celem mózgu jest wysiłek wydajny ale bezpieczny.