07 gru Zaczynamy pierwszą edycje Q&A. W tym tygodniu nadesłaliście następujące pytania;
Zakładając, że trenuję 5x w tygodniu to jakie proporcje powinny być tych treningów zimą a jakie latem, tzn. ile dni rower a ile inne aktywności ( bieganie, siłownia itd.)?
W okresie przygotowawczym czyli przez pierwsze 10-12 tygodni treningów
jesienno-zimowych stawiamy głownie na trening ogólnorozwojowy czyli bieganie, siłownia, basen, gry zespołowe i trening na rowerze. Myślę, że dobrze jest zastosować tutaj taki schemat: 2x siłownia, 1x bieganie, 1x basen i 1x rower.
W późniejszych okresach zostaje nam 2x siłownia i stopniowo zastępujemy treningi biegowe i basen treningami na rowerze czyli w późniejszym okresie 2x siłownia i 3x rower
Latem zostaje już w większości przypadków tylko rower i trening core.
Wszystko dobierane jest oczywiście indywidualnie, ale to taki ogólny schemat działania.
Czy nieregularne treningi (większość amatorów jednak pracuje zawodowo i robi/jeździ raczej dla zabawy) mogą poprawić szybkość i wytrzymałość na szosie?
Oczywiście, że można poprawić swoją wytrzymałość i szybkość nieregularnymi treningami, ale warto tutaj postawić na dobrą jakość tych treningów. Większość amatorów jednak ma ograniczoną ilość czasu jaką może przeznaczyć na treningi i tutaj warto realizować treningi, które mają za zadanie podnieść jeden z parametrów czyli np. trening Vo2max, progu mleczanowego, mocy, siły niż robić treningi na zasadzie tzw. ‘klepania kilometrów’.
Przy treningach 3x w tygodniu po 1,5-2h można już na zawodach osiągnąć satysfakcjonujące wyniki 😉
W jaki sposób rozpocząć treningi kolarskie
(szosowe w moim przypadku)? Kręcę rocznie około 4-5tyś. km, średnia kadencja 80-85, średnia prędkość 27-30km/h. jak trenować, by poprawić rezultaty?
Zależy też od tego czy wcześniej uprawiałeś jakiś sport, w jakiej jesteś aktualnie kondycji, czy miałeś jakieś kontuzje itp. Nie da się za bardzo określić co należy robić akurat w Twoim przypadku, bo mam za mało informacji. Na pewno jak wcześniej nigdy nic nie trenowałeś to powinieneś postawić na treningi wytrzymałości, siły i szybkości. W późniejszym okresie treningi cech bardziej zaawansowanych czyli strefa 5-7. Co do sugerowania się średnią to jest jeden z głównych błędów osób, które zaczynają trenować. Nie sugeruj się nią za bardzo, zakup pulsometr, zrób badania wydolnościowe i trenuj w oparciu o puls. Takie jazdy na zasadzie wsiadam i jadę, żeby zrobić jak najwyższą średnią są najkrótszą drogą do przetrenowania, kontuzji i ogólnie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Kadencję też raczej staraj się utrzymywać w przedziale 85-95.
Znacie jakąś książkę/artykuł/stronę gdzie będzie wszystko opisane o dietetyce oraz fajne przepisy…temat mnie interesuje ale nie wiem gdzie szukać
Fajną książką z przepisami dla kolarzy jest Bike& Cook. Jest tam sporo potraw dla kolarzy. Niestety nie ma takiej stricte książki związanej z dietetyką dla kolarzy na polskim rynku. Z książek, z których mógłbyś czerpać wiedzę jest Dietetyka Sportowa PZWL i Żywienie w sporcie A. Bean. Warto generalnie każdą informację wyczytaną w Internecie sprawdzić z aktualnymi badaniami naukowymi, bo krąży sporo mitów i nieprawdziwych informacji.
Jak dobrać odpowiednią ilość czasu spędzonego na rowerze.
Tutaj kolejne pytanie, na które nie da się jednoznacznie wskazać odpowiedzi z uwagi na zbyt małą ilość informacji o danej osobie. Na początku, jak ktoś zaczyna jeździć i trenować 3-4 razy w tygodniu po 1,5h będzie okej. Jak ktoś już jeździ 2-3 lata można zwiększyć ilość treningów nawet do 5 dni w tygodniu i wprowadzać treningi cech zaawansowanych. Należy przeplatać treningi wg. schematu trening ciężki- trening lekki.