Co to są cele treningowe i wyścigowe?

Co to są cele treningowe i wyścigowe?

Co to są cele treningowe i cele wyścigowe.

Cele treningowe:

Za cel treningowy stawiamy sobie to co chcemy osiągnąć poprzez regularne treningi; cele te mogą być różne. Najczęściej za cel stawia się jakąś wartość FTP czy Vo2max. Do celi treningowych można wrzucić też określoną wagę startową, czas przejazdu jakiegoś odcinka na trasie, wygenerowanie określonej mocy.

Warto postawić sobie 3 cele na sezon i do nich dążyć. Ułatwi nam to skupienie się na treningach i podtrzymanie motywacji. Cel musi być mierzalny i osiągalny.

Niestety cele w stylu poprawie FTP czy schudnę bez określenia konkretnej wartości i daty realizacji nie są najczęściej realizowane.

 

Dla przykładu moje cele treningowe na sezon 2021:

Wartość FTP 5w/kg kwiecień 2021

Waga 73kg kwiecień 2021

Poprawić czas zjazdu na „Startym Zielonym” o 30sek do czerwca 2021

Cele wyścigowe:

 

Tutaj już stawiamy konkretne miejsca w Open czy w kategorii, które chcemy osiągnąć na danym wyścigu. Zamiast miejsc możemy założyć sobie określony czas przejazdu trasy czy ukończenie wyścigu. Czas przejazdu jest bardziej miarodajny, gdyż od naszego zajętego miejsca zależy w dużym stopniu konkurencja na danym wyścigu. Można też porównać określone segmenty na Stravie w porównaniu z konkurencją lub z naszym czasem z zeszłego roku.

 
 
 

Tutaj podobnie jak w celach treningowych stawiamy sobie 3 cele na sezon i dążymy do tego, aby na ten wyścig zrobić szczyt formy.

A jakie są Twoje cele treningowe i wyścigowe na sezon 2021?