Co to są cele treningowe i wyścigowe?

Co to są cele treningowe i wyścigowe?

 

 

Cele treningowe:

 

Za cel treningowy stawiamy sobie to, co chcemy osiągnąć poprzez regularne treningi. Cele te mogą być różne. Najczęściej za cel stawia się jakąś wartość FTP czy Vo2max. Do celów treningowych można wrzucić też określoną wagę startową, czas przejazdu jakiegoś odcinka na trasie lub wygenerowanie określonej mocy.

 

Warto postawić sobie 3 cele na sezon i do nich dążyć. Ułatwi nam to skupienie się na treningach i podtrzymanie motywacji. Cel musi być mierzalny i realny i z konkretną datą realizacji.  Jeśli np. w tym roku Twoje FTP wynosiło 2,5w/kg to niestety nie ma sensu brać za cel FTP 5w/kg, bo nie jest to cel realny do zrealizowania w tak krótkim czasie.

 

Niestety cele w stylu poprawię FTP, czy schudnę bez określenia konkretnej wartości i daty realizacji nie są najczęściej realizowane 😉

 

Przykładowe cele treningowe na sezon 2024:

  • Wartość FTP 5w/kg maj 2024
  • Waga 75kg maj 2024
  • Poprawić czas zjazdu na „Startym Zielonym” o 30sek do czerwca 2024

 

Cele wyścigowe: 

 

Tutaj już stawiamy konkretne miejsca w Open czy w kategorii, które chcemy osiągnąć na danym wyścigu. Zamiast miejsc możemy założyć sobie określony czas przejazdu trasy czy ukończenie wyścigu. Czas przejazdu jest bardziej miarodajny, gdyż od naszego zajętego miejsca zależy w dużym stopniu konkurencja na danym wyścigu. Można też porównać określone segmenty na Stravie w porównaniu z konkurencją lub z naszym czasem z zeszłego roku.

 

Tutaj podobnie jak w celach treningowych stawiamy sobie 3 cele na sezon i dążymy do tego, aby na ten wyścig zrobić szczyt formy.

 

A jakie są Twoje cele treningowe i wyścigowe na sezon 2024?


 

Opieka trenerska:  https://mscycling.pl/oferta-treningowa/

E-book „Jedz jak kolarz” i „Trenuj jak kolarz”: https://mscycling.pl/kategoria-produktu/e-book/